Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy zaprasza na spotkanie z Robertem Górskim i Moniką Sobień-Górską. Robert Górski – komik, satyryk, artysta kabaretowy, lider i autor większości tekstów Kabaretu Moralnego Niepokoju, scenarzysta, reżyser, odtwórca głównej roli w serialu internetowym „Ucho Prezesa”. Współtworzył z Adamem Małczykiem scenariusze do programu rozrywkowego TVN „Maraton uśmiechu”. Pisał scenariusze m.in. do Mazurskiej Nocy Kabaretowej, kabaretonów Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W latach 2008-2015 organizował Kabaretową Noc Listopadową. Wystąpił w filmach, m.in.: „Baśń o ludziach stąd”, „Złoty środek”, „Słodkie życie”, „7 rzeczy, których nie wiecie o facetach”, „Napis” oraz serialach „Państwo z kartonu” i „Piękni i bezrobotni”. Monika Sobień-Górska – dziennikarka, scenarzystka, autorka książek: „Wybrałem życie”, „Jak zostałem Prezesem” (wspólnie z Robertem Górskim), „Ukrainki. Co myślą o Polakach”, „Polscy miliarderzy. Ich żony, dzieci i pieniądze”, „Jak porzucić miliardera … i przeżyć”, „Imperium Lewandowska”, autorka scenariusza do filmu „Lęk”. Wstęp za okazaniem wejściówek (od 06.05.2024, godz. 16.00 w Wypożyczalni Biblioteki Głównej, Stary Rynek 24 – pierwszeństwo mają członkowie Dyskusyjnych Klubów Książki).
wtorek, 30 kwietnia 2024
Spotkanie z Magdaleną Wolińską-Riedi
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy zaprasza na spotkanie z MagdalenąWolińską-Riedi - wieloletnią korespondentką Telewizji Polskiej w Rzymie i Watykanie, autorką cieszącej się ogromną popularnością trylogii watykańskiej („Kobieta w Watykanie”, „Zdarzyło się w Watykanie”, „Z Watykanu w świat”), połączone z promocją najnowszej książki „Mój Rzym. Spacerem po niezwykłych zakątkach Wiecznego Miasta” (premiera: 27 września 2023). Lingwistka, tłumaczka, producentka i dziennikarka. Ukończyła italianistykę na Uniwersytecie Warszawskim, Studia Doktoranckie na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie oraz Akademię Dyplomatyczną Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych w Warszawie. Tłumaczka Trybunału w Watykanie Roty Rzymskiej i Sygnatury Apostolskiej w Watykanie, gdzie mieszkała przez 16 lat. Realizatorka i współproducentka ponad 20 filmów dokumentalnych i seriali o Watykanie i papiestwie. Wstęp za okazaniem wejściówek (od 06.05.2024, godz. 16.00 w Wypożyczalni Biblioteki Głównej, Stary Rynek 24 – pierwszeństwo mają członkowie Dyskusyjnych Klubów Książki).
Spotkanie z Marią Pakulnis
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy zaprasza na spotkanie z Marią Pakulnis, połączone z promocją książki „Moja nitka” (premiera: 8 listopada 2023), będącej zapisem rozmowy, jaką przeprowadziła z aktorką Dorota Wodecka, dziennikarka „Gazety Wyborczej”, „Wysokich Obcasów Extra”. M. Pakulnis ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Debiutowała w czasie studiów w filmie Tadeusza Konwickiego „Dolina Issy” (1982). Występowała w awangardowym Teatrze Dramatycznym w Słupsku. W latach 1981-2010 związana była kolejno z teatrami warszawskimi – Współczesnym, Dramatycznym i Ateneum. Obecnie występuje gościnnie w stołecznych teatrach Komedia i Kamienica. Aktorka wróciła na duży ekran. Za drugoplanową rolę Hanny w filmie „Johnny” (2022) otrzymała Złotego Orła, Nagrodę Polskiej Akademii Filmowej. M. Pakulnis ma na swoim koncie także książkę kucharską pt. „Sceny kuchenne”, napisaną wspólnie z Januszem Mizerą, twórcą wielu konkursów kulinarnych, restauratorem. Wstęp za okazaniem wejściówek (od 06.05.2024, godz. 16.00 w Wypożyczalni Biblioteki Głównej, Stary Rynek 24 – pierwszeństwo mają członkowie Dyskusyjnych Klubów Książki).
czwartek, 25 kwietnia 2024
Książka moim przyjacielem
W dniu dzisiejszym odbyło się spotkanie z okazji obchodzonego kilka dni temu Światowego Dnia Książki i praw autorskich. W spotkaniu wzięli udział uczniowie
SP nr 17, którzy przypomnieli sobie jak powstaje książka, poznali jej budowę i jaką pełni ona rolę.
środa, 24 kwietnia 2024
Godziny otwarcia Biblioteki na długi weekend!















Terminy wydawania kodów Legimi na maj
Uwaga, drogie mole książkowe!
Przed nami długi, pełen relaksu weekend majowy, a mamy dla Was fantastyczną wiadomość dotyczącą darmowych kodów LEGIMI!
Aby
umożliwić wszystkim zainteresowanym odbiór kodów przed majówką,
pierwsza pula kodów będzie dostępna już 𝐨𝐝 𝟑𝟎 𝐤𝐰𝐢𝐞𝐭𝐧𝐢𝐚! A
druga pula zostanie uwolniona 2 maja.
Odbiór osobisty możliwy w naszej Bibliotece Głównej (Stary Rynek 24) oraz bibliotekach osiedlowych!
Poniżej znajdziecie link do listy punktów odbioru
https://biblioteka.bydgoszcz.pl/filie/
Niech majowy weekend będzie czasem pełnym cudownej literatury i relaksu!
Legimi
#CzytamyRazem #WeekendMajowy #DarmoweKodyLEGIMI
wtorek, 23 kwietnia 2024
Poznajemy emocje
W dniu dzisiejszym maluchy z przedszkola ,,Elf" poznawały emocje opisane w książce ,,Miny Alberta" Gunillii Bergstrom. Kilkuletni Albert to zwyczajny chłopiec, w którym dzieci dostrzegły swoje zachowania i emocje - radość, spokój, ciekawość świata, ale także złość czy strach. Na zajęciach uczestnicy mieli możliwość wyrażenia siebie poprzez rysunek.
poniedziałek, 22 kwietnia 2024
678. urodziny Bydgoszczy w bibliotece
Razem z dziećmi z Przedszkola Niepublicznego „Elf” świętowaliśmy 678. urodziny Bydgoszczy. Nasi goście wysłuchali bydgoskich legend m.in. o założeniu miasta przez braci Byd i Gost, zapoznali się z jego symbolami: flagą, herbem i hejnałem oraz najważniejszymi zabytkami. Przedszkolaki rozwiązywały zagadki dotyczące dziejów Bydgoszczy i czasów współczesnych. Na zakończenie dzieci wykonały flagę z herbem miasta, którą na pamiątkę zabrały do domu.
wtorek, 9 kwietnia 2024
Spotkanie z prof. Anną Nasiłowską
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy zaprasza na spotkanie z prof. Anną Nasiłowską, połączone z promocją wydanej przez Wydawnictwo Literackie książki pt. „Mrożek. Biografia” (premiera: 27.09.2023), pierwszej biografii Sławomira Mrożka, Książki Roku 2023 „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”. W 2023 r. minęło 10 lat od śmierci wybitnego dramaturga.
Prof. Anna Nasiłowska pracuje w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Od 2017 roku pełni funkcję prezesa Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Jest autorką ponad 20 książek, w tym m.in. prac naukowych, podręczników szkolnych i akademickich, syntezy „Historia literatury polskiej”, biografii: „Jean Paul Sartre i Simone de Beauvoir”, „Maria Pawlikowska-Jasnorzewska czyli Lilka Kossak”, „Wolny agent Umeda i druga Japonia”, powieści: „Konik, szabelka”, „Historie miłosne”, zbiorów opowiadań: „Domin”, „Księga początku”, „Czteroletnia filozofka”, tomu poetyckiego „Sztuczne światła”.
Wstęp za okazaniem wejściówek (od 17.04.2024, godz. 16.00 w Wypożyczalni Biblioteki Głównej, Stary Rynek 24 – pierwszeństwo mają członkowie Dyskusyjnych Klubów Książki).
wtorek, 2 kwietnia 2024
Spotkanie z Robertem Michniewiczem
Szanowni Państwo,